Astroloji

Aslında gezegenlerin konumlarına göre insanların üzerinde nasıl bir etki yarattığını hayatlarını nasıl yönlendirdiğini anlatan ifade eden bir bilim dalıdır. Astroloji Kader ile karıştırmayınız çok yanlış olur Çünkü astroloji bir kader değildir. Bize sadece öngörülerde bulunarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini nelere dikkat ederseniz nasıl dönüştürebileceğiniz i anlatır. Yani en çok zorlandığınız alanları, sınavlarınızı, şifalanacağınız alanlarınızda size yardımcı olur. Benim haritamda sert açılar var demek ki bu benim kaderim ben bunu yaşayacağım mantığı bu yüzden çok yanlıştır. Aynı şekilde haritamda iyi açılar var o zaman yaşayacaklarını çok güzel deyip hareketsiz kalmak eyleme geçmemek de yanlıştır. 

Astrolojide 12 burçtan bahsedilir. Tarihleri ile bakacak olursak nedir bu burçlar?

 • Koç Burcu (Aries) – 21 Mart – 20 Nisan
 • Boğa Burcu (Taurus) – 21 Nisan – 21 Mayıs
 • İkizler Burcu (Gemini) – 22 Mayıs – 21 Haziran
 • Yengeç Burcu (Cancer) – 22 Haziran – 22 Temmuz
 • Aslan Burcu (Leo) – 23 Temmuz – 23 Ağustos
 • Başak Burcu (Virgo) – 24 Ağustos – 22 Eylül
 • Terazi Burcu (Libra) – 23 Eylül – 23 Ekim
 • Akrep Burcu (Scorpion) – 24 Ekim – 22 Kasım
 • Yay Burcu (Sagittarius) – 23 Kasım – 21 Aralık
 • Oğlak Burcu (Capricorn) – 22 Aralık – 20 Ocak
 • Kova Burcu (Aquarius) – 21 Ocak – 18 Şubat
 • Balık Burcu (Pisces) – 19 Şubat – 20 Mart

Mesela her koç aynı şeyi yaşayamıyor, her boğa aynı sorunla mücadele etmiyor, bütün balıklar spiritüel canlılar değil.

Filiz Cansever

Aslında astroloji deyince aklımıza sadece burçlar geliyor. Aslında astroloji sadece bunlardan ibaret burç yorumlarından ibaret değildir. Eğer böyle olmuş olsaydı 12 karakter olurdu. Ama yüzlerce binlerce karakterler var.

Hangi gezegenler hayatımızı daha çok yönetiyor?

Her gezegenin aslında psikolojik bir kimliği vardır. İçimizdeki yaşam kıpırtıları gezegenlerle eşleştirilir. Yani bir nevi içimizdeki var olan enerjilerdir. Herkesin bir davranış şekli bizim üzerimizde yaptırım sağlayan bir enerjisi bir karakteri vardır. Bu gezegenlerin bizim üzerimizde etkisi olduğu kadar bizim seçimlerimizin de etkileri elbette büyüktür.

İşte tüm bunlar haritamızın içerisindeki gezegen konumları ile Evlerin konumları ile ve buradaki dinamikleri ile alakalı.

Filiz Cansever

Gezegenin bulunduğu burç, önemlidir mesela. Çünkü söz konusu yaşam fonksiyonlarını nasıl kullanacağını bizlere anlatır.

*Gezegenin içinde bulunduğu ev, bu fonksiyonu hayatınızın hangi alanında kullanacağını veya ortaya çıkacağını Bize söyler.

*Gezegenin aldığı açı, diğer gezegenlerle olan etkileşimini ve bunun sonucunda gezegenin saf karakterinin nasıl bir değişime uğrayacağını gösterir.

Bir de ve kötücül gezegenlerimiz vardır ki onlarda; Mars Plüton Uranüs Satürn daha kötü etkilere sahip olan gezegenlerdir. Aslında Bugün de geldiğini kötü demek de mümkün değil. Bizim bir şeyleri görmemizi öğrenmemizi fark etmemizi ve değiştirmenizi sağlar.

Ay Güneş Merkür Venüs Jüpiter Bunlar iyice etkilere sahip olan gezegenlerdir bizim iletişim genişleme ve parlama duygularımızı anlattığımız ama aldıkları açılarla da farklı anlamlara gelen iyicil gezegenlerimiz dir.

Astrolojide bir de evlerden bahsettik nedir bu evler?

 1. EV (ASC)
  Sosyal maskemiz, çevremizdeki insanlara gösterdiğimiz kişiliğimiz.
 2. EV
  Maddi, manevi kaynaklar evi. Yeteneklerimizi paraya dönüştürdüğümüz yer. Sahip olduklarımız.
 3. EV (Açık Ev-Şanslı)
  İletişim yetenekleri, yakın çevre, akrabalar, kardeşler, komşular, ilköğretim-lise eğitimi, kısa seyahatler
 4. EV (Köşe Ev) IC
  Mahremiyet içerir, temelde ne olduğunu, ailesini, atalarından gelen mirası gösterir. Ruhun geçmişini anlatır. Yerleşim, taşınma konuları burayla ilgilidir. Kadın rahmini anlatan evdir. Hayatının son dönemini nasıl geçireceğini anlatır. Ölüm şekilleri görülür.
 5. EV (Açık Ev)
  Bilinçli olmayı, risk almayı, spekülasyonları anlatır. Hayattan keyif alınan yerdir. Oyunlar, anaokulları, çocuğun genel tavrı, yaratıcılık alanı, sportif faaliyetler, eğlence, cinsellik, evlilik öncesi ilişki, flört alanıdır.
 6. EV (Kapalı Ev)
  Genel sağlık durumunu, çalışma hayatını, hayvan severliği (evcil hayvanları), yardımcıları, altta çalışanları gösterir.
 7. EV (Köşe Ev) DSC
  Biz, ortaklıklar, evlilikler, en yakın dostlar, açık düşmanlıklar, dava konuları(açılması), davalar, rekabet, ciddi ilişkiler, hayatı paylaşma, tercihlerin alanıdır. (Bazı kaynaklarda güneşin batmasından dolayı ölümle özdeşleşmiştir.)
 8. EV (Kapalı Ev)
  İlkel olan bir evdir. İçgüdüler, gizli motivasyon, kötü cinsellik, tecavüz, cinsel istismarlar, psikolojik ölüm, depresyon, geçirilen ameliyatlar, psikiyatri, cerrahi, tıp alanıdır. Psikolojik olarak yeniden doğuşu anlatır. Dışarıdan gelen gelirler, temel korkular, miraslar, piyango, sigorta, ödenmemiş cezalar, vergiler. 
 9. EV (Açık Ev)
  Yüksek öğrenim, uzak seyahatler, yurtdışı seyahatleri, felsefe, davaların yazışmaları, hayata karşı beslediği umutlar, kişisel gelişim, astroloji, öğretmenlik, kendini kültürünü geliştirme evidir. Ödüller, basın yayın, gazete evidir. (Bazı kaynaklarda baba evidir)
 10. EV (Köşe Ev) MC
  Kariyer, toplum içinde nasıl tanındığı, kariyer inşa edilen yer, devletler, resmi kurumlarla olan ilişkiler, patronlar, baskın olan ebeveyn.
 11. EV (Açık Ev)
  Gelecek evi, üniversite konusundaki yazışmalar, topluluk önünde konuşma, bilimsel araştırmalar, kariyerden kazanılan para, organizasyonlar, davetler, düğünler, arkadaş-sosyal çevre ile arasının nasıl olduğu, devrimsel hareketlerin evidir.
 12. EV
  Doğum öncesi zaman, anne karnındaki yapısını açıklar. Kitlesel bilinçaltı, rüyalar, toplumsal travmaları, kişinin gizli kimliğini açıklar. Hapishaneler, hastaneler, ıslahevleri. Geçmiş hayatta kalan çözülmesi gereken sorunları anlatır. Kayıplar evidir; kayıpları kazanca çevirme evidir. Ruhsal olarak inzivaya çekildiği yerdir. Genetik olarak aktarılan ruhsal hastalıkları gösterir.