Kategoriler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimin Önemi

Kişisel gelişim çok fazla önemsenmeyen ama hayatımızın neredeyse tamamına etki eden bir kavram. Birçok insan hayata dair, doğru yapılması gerekenlere dair birçok şeyi bilir ama uygulamaz. Yani bir nevi hepimizde bilgi kirliliği mevcut.

Eğer bir toplumun gelişmesi daha verimli hale gelmesi önemli ise ( daha önemlisi) bu kişinin kendini geliştirmesi ile gerçekleşir. Ve bu sayede insan kendine yatırım yapmış, kendine inanmış, başarılı olmuş ve doğru seçimler yapmış olur. Kişisel gelişimin en büyük katkısı farkındalığa sahip olmaktır. Bir insan kendine daha fazla güvenmeye başlar ve işte o zaman da hayatta asla başaramam diyebilecek bir kavramı kabul etmez. Bu kendi başarısı olduğu kadar toplumun gelişimi içinde gereklidir.

Kendine İnanan Güvenen Farkındalığı Yüksek Bir İnsanın Neler Yapabileceğini Düşünebiliyor Musunuz?

Aslında bu soruya cevap vermeye kalksam sayfalar dolusu yazmak gerekir. Buna kısaca cevap vermek gerekirse, kendine inandığın, güvendiğin sürece her şeyi yapabilirsin. Gerek iş hayatında, gerek Aile hayatında, gerekse Partner ilişkilerinde en sağlıklı adımlar atacak ve en doğru kararları alacaktır. Aslında Kişisel gelişim süreci çok keyiflidir. Hayatı tanıma, kendini tanıma, anlamlandırma sürecidir. Hedeflerine ulaşınca, hayatta başarılara imza attıkça, daha farklı bir gözle ve algıyla yaşamı tanımlar.

Bizler hepimiz aklımız ve duygularımızın arasında kalırız her zaman. Kişisel gelişim yolculuğunda ise akıl ve kalp arasında hakemlik yapmaya başlarız. Böylelikle Eğer almamız gereken karar duygularımızla almamız gerekiyorsa mantığımıza, mantığımızla almamız gereken kararsa, duygularımıza danışmamayı öğrenmiş oluruz. Ve hayatın içerisinde kullandıkları cümleler, olumlu ve pozitif cümlelerden oluşur.

Kişisel Gelişimin Tanımı Nedir?

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Heraklitos

Her şeyden önce değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bunu hatırlamak gerekir. İnsanda hayatın içerisinde sürekli değişir ve gelişir. Gerek yaşadığımız sıkıntılı olaylar karşısında, gerekse farklı kaynaklardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda kasıtlı olarak değişime uğrarız. Bazen okuduğumuz bir kişisel gelişim kitabı, bazen bir film repliği, hiç tanımadığımız kişilerden duyduğumuz anlatım ve tanımlar bizim kişisel gelişimimize katkı sağlar. Tabii her zaman bizim kontrolümüzde olmaz. Bazen kontrolümüz dışında gelişir birçok şey. Aslında kişisel gelişim, bilinçli olarak yapılan, kendimizi daha iyi ifade etmek, geliştirmek ve pozitif anlamda gerçekleştiren bir değişimdir.

Kişisel Gelişim Ne Değildir?

Kişisel gelişimi kavramının yanlış anlaşıldığını, bu kavramın bencillikle karıştırıldığının, altının boşaltıldığını düşünüyorum. Kişisel gelişimin en temelinde ben değil biz kavramı vardır. Hayatın birçok alanında farklı, güzel, olumlu yaklaşımlar vardır. Tek bir alanda başarılı olmak mutlu olmak değildir. Kişisel gelişim, her zaman kendinizi geliştirmenin, güzelleştirmenin peşinde olmaktır. Ben tamam oldum artık, bundan sonra gerek yok demezsiniz. Öyle bir deryadır ki içine girdikçe daha çok şeyi öğrenmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Dolgun başaklar gibi boynunuz eğilmeye, daha ruhsal anlamda zenginleşmeye, dinginleşmeye başlarsınız. Boş Başaklar gibi dik başlı olmazsınız.

Neden Kişisel Gelişim Eğitimleri Almalıyız?

Her şeyden önce fırsatları kaçırmamak, korkularımızın üstesinden gelebilmek, özgüven eksikliği, öfke kontrolü gibi ve tabii ki takıntılı davranışlarımıza yönelik düzenlemeler ve düzeltmeler yapmak, hayatımızda bazı kriz alanlarını yönetebilmek ve buna benzer daha birçok konuda fark yaratabilmek adına bu eğitimleri almak çok önemli. Bazen insanlar yaşadıkları herhangi bir olayın karşısında çok çabuk demoralize olurlar. Bu durum kontrol altına alınması gerektiği için bu tarz eğitimler aslında hepimize şart. Çünkü kişisel gelişim, başkalarıyla kurduğumuz ilişkiler ve iletişim konusunda çok büyük adımlar atmaktır. Kişinin mevcut durumunun daha iyi bir konuma gelmesini ve içindeki potansiyelini tam olarak ortaya çıkarmasını sağlar. Aslında kişisel gelişimde ki, en kritik nokta kişinin kendini tanımasıdır. Çünkü kişi kendini tanıdığında hangi alanlarda, hangi durum ve konularda kendinin eksik olduğunu ve bunları geliştirmesi gerektiğini bilir. Ve bu da zaten aslında bir kişisel gelişim sürecidir. Hayatınızda birçok başarı kazanmak varken neden azla yetinmek istiyorsunuz ki.

Kişisel Gelişim Kitapları Faydalı mıdır?

İnsanlar yaşadığı sıkıntılardan, sorunlardan, depresyondan kurtulmak için kişisel gelişim kitaplarına başvururlar. Ve öyle bir kitapla karşılaşırlar ki, kitapta yazan konular ve önerilerin kendi hayatlarında uygulayabilirliği konusunda sıkıntılar vardır, bu da kişiyi daha büyük bir çıkmaza sokar.

Filiz Cansever

Her şeyden önce Bunun cevabını vermek için yazarının, kitabın içeriğinin, hangi sosyal kültürel yapıya dayandığının farkına varmak gerekir. Günümüzde birçok insan aklındaki herhangi bir fikri ele alarak bir şeyler yazabiliyor ve parası olduğu için de bunları bastırıp piyasaya sunabiliyor. Ve bunun yanında eğitim, kültür ve bilgi açısından donanımlı olan birçok uzmanlarımızın yazmış olduğu kitaplar da var. Buradan yola çıkarak kişisel gelişim kitapları zararlıdır ya da faydalıdır tanımını yapmak gerçekten zor. Çünkü aslında birçok insan, kişisel gelişim kitaplarına mutlu olmak adına, başarılı olmak adına, hedeflerine daha rahat koşabilmek adına, kendini ve etrafındaki insanları affedebilmek adına yönelirler ve okumak isterler. Bu yüzden yazar hakkında bilginizin olması kitap içeriği hakkında bize fikir verecektir.

Yanlış bir insanın kaleminden alınmış ve hazırlanmış, tam olarak toplumsal doğruya dayanmayan kişisel gelişim kitapları insanın gelişimine değil, gerilemesine katkı sağlar. Tabii bu söylediklerimle beraber kişisel gelişim kitaplarının hiçbir faydası yoktur anlamı da asla çıkarılmamalı.

Ben her zaman kişisel gelişim kitaplarını okumanın faydası olduğuna, ama bunu eğitim anlamında, uzman kişilerden aldıkları bilgi ve fikirler doğrultusunda okunarak uyarlanması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü yüzeysel bazı sıkıntılarımız, değişime açık olan yanlarımız olduğu kadar derinlerde yatan, bizi çıkmaza sokan ve ancak bir uzman tarafından tespit edilerek çözülmesi gereken durumlarda vardır. Bu yüzden hangi tür kişisel gelişim kitabı okunması gerektiğini çok iyi araştırılmalı ve amaca hizmet eden tarzda kitapları okunmalıdır. Yani kişisel gelişim kitaplarının yararlı olabilmesi için her şeyden önce kişi ne aradığını, kendi sınırlarının ne olduğunu, güçlü ya da zayıf yönlerini bir nebze de olsa bilmesi gerekir. Bunun yanında bütün bu özellikler de kendine var olamayan, kendini tam olarak tanımayan, kendi potansiyelinin bile farkında olmayan kişilerin okudukları kişisel gelişim kitapları onlara yarar sağlamayacaktır. Her şeyden önce kitapta öğrendikleri bilgilerin bizim kendi toplumsal yaşantımızda, aile ya da sosyal yaşantımızın içerisinde uygulanabilir özelliklere sahip olması gerekir. Kişisel gelişim kitaplarını okuyan kişinin, okuduklarını kendi hayatına uyarlayabilecek bilişsel yeteneğe henüz sahip olmaması Kendisine yarardan çok zarar verecektir.

Hangi Yazarların Kitaplarını Tavsiye Edersiniz Diye Sorarsanız

 • Başta kendi kitabım Allah Aşkına’yı tavsiye ederim tabii ki
 • Robin Sharma
 • Mümin Sekman
 • Ahmet Şerif İzgören
 • Richard Carlson
 • Doğan Cüceloğlu
 • Maxwell Maltz
 • Joe Navarro
 • Dale Carnegie
 • Üstün Dökmen
 • Stephen R. Covey
 • David J. Schwartz
 • Joseph Murphy
 • Eckhart Tolle
 • Stephen R. Covey

Hangi Kişisel Gelişim Kitaplarını Tavsiye Edersiniz Diye Sorarsanız İşte Size Birkaç Öneri

 • Bilinçaltının Gücü, Joseph Murphy
 • Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak, Dale Carnegie
 • İyi Hissetmek, David D. Burns
 • Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie
 • Şimdinin Gücü, Eckhart Tolle
 • Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı, Stephen R. Covey
 • Var Olmanın Gücü, Eckhart Tolle
 • Simyacı, Paulo Coelho
 • Büyük Düşünmenin Büyüsü, Dr. David J. Schwartz
 • İçindeki Devi Uyandır, Anthony Robbins

Eminim sizlerde kendinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kitabı seçeceksinizdir.

Okuduğunuz ve beğendiğiniz kitap isimlerini bizimle paylaşır mısınız?

Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Sevgi ile…

Yazar Filiz Cansever

Gerek astroloji, gerek kişisel gelişim, gerekse rüya ve şifa çalışmalarıyla sürekli karşınızda olmaya çalışıyorum. Aslında bu çalışmaları seçmemin bir hikâyesi var. Bugüne kadar pek anlatmadığım, bana ve aileme özel olan bir hikâye. Eminim birçok kişi ile hikâyelerimiz aynı ve biz o birçok kişiyle aynı noktada buluşuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir