Kategoriler
NLP

NLP Nedir ve NLP İle Değişim Nasıl Başlar?

NLP, Neuro Linguistik Programming yani sinir dili programlamasının kısaltılmasıdır. Sinir sistemi, dil ve programlama. NLP sinir sistemini, bir takım tekniklerle, dili kullanarak yeniden programlama sürecidir.

NLP temel olarak değişimle ilgilidir. NLP de değişim hızlı ve kolaydır. Çünkü NLP beynin çalışma mekanizması üzerine kuruludur. NLP teknikleri bilinçdışı düzeyde olduğu için bu kadar etkilidir. NLP nin dayandığı bazı temeller vardır. Aslında temeller bile tek başına size yardımcı olabilir. Tekniklerin büyük kısmı da gene bu temeller üzerine kuruludur.

İLETİŞİMİN ANLAMI ALMIŞ OLDUĞUNUZ TEPKİDİR.

İletişimde ki başarınız almış olduğunuz tepki kadardır.

Filiz Cansever

Eğer karşınızdaki kişi istediğiniz tepkiyi vermiyorsa, iletişimde başarısız oldunuz demektir. İletişimde amacınız her zaman alacağınız geri bildirimde olmalıdır. İletişimi yöneten sizsiniz. Alacağınız tepkiler verdiğiniz mesaj kadar olacaktır. İletişim bir alışveriştir.

HARİTA ARAZİNİN KENDİSİ DEĞİLDİR.

İnsanların davranışları yararlı birer bilgidir. Ama davranışlar o insanın karakteri değildir. Bunu bilmek iletişim problemlerinin birçoğunu ortadan kaldıracaktır. İnsanları suçlamak yerine durun ve yeniden analiz edin. Belki manzaranın bütününü görememiş olabilirsiniz.

ZİHİN VE BEDEN AYNI SİSTEMİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR.

Zihninizde ki bir durum bedeninize de yansır. Aynı şekilde bedeninizde ki bir durumu zihninizde de hissedersiniz. Dişinizin ağrıması sizi mutsuz edebilir, mutsuz olmakta dişinizi ağrıtabilir. Gerçek değişim için hem fizyolojinizde hem de zihninizde bir takım şeyleri değiştirmelisiniz. Zihninizde ki her şey bedeninizi etkiler. Mutlu olmak istiyorsanız, mutlu gibi davranın. Bu kendinize verebileceğiniz en etkili ilaçtır.

EN FAZLA ESNEK OLAN KİŞİ, SİSTEMİ KONTROL EDER.

Dinozorlar neden yok oldular? Değişen dünyaya ayak uyduramadıkları için.

Filiz Cansever

Bu günün dünyasına ayak uyduramayanlarda dinozorlar gibi yok olacaklardır. Eğer yeterince esnek olabilirseniz, kontrol sizde olacaktır. Pek çok kişi esnek olmayı kendinden taviz vermek olarak algılıyor. Oysaki esnek olabilmek demek katı olmamak demektir. Duvar gibi olmayın. İnsanlar duvar gördüklerinde ya onu kırmak isterler ya da geri dönerler.

DAVRANIŞLAR ADAPTASYONDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Bir davranış mevcut duruma göre değerlendirilmelidir. Davranışlarımız ve eylemlerimiz sürekli değişim içindedir. Bir ortamda sergilediğiniz davranışı bir başka ortamda sergilemeyebilirsiniz. Kişiler davranışları değildir. İçlerinde ki güzelliği görmeye çalışın.

Bireyin davranışı, MEVCUT EN İYİ SEÇENEĞİ YANSITIR.

İnsanlar ellerinde ki seçeneklerden en iyisini tercih ederler. Şuanda yapmış olduğunuz şey en iyi seçeneğinizdir. Eğer yaptığınız şey istediğiniz şey değilse, o zaman yeni seçenekler üretmeniz gerekecektir. Bu özel bilgi insanları anlamanızda önemli bir ipucudur sizlere.

İNSANLAR DEĞİŞİM İÇİN GEREKLİ TÜM KAYNAKLARA SAHİPTİR.

Sahip olduğunuz her şey elinizden alınabilir. Bütün paranızı kaybedebilirsiniz. Dünyanın ortasında yapayalnız kalmış olabilirisiniz, eğer tek bir şeye dokunulmamışsa, gene de dünyanın zirvesine çıkabilirsiniz. Hayal gücünüzü siz vermedikçe kimse elinizden alamaz. Kimse karar verme ve eyleme geçme gücünüzü elinizden alamaz. Bunu bilmek ve bunu bilerek hayatta yolunuza devam etmek sizi daha güçlü yapabilir. Çünkü her zaman için mevcut durumunuzu daha iyiye değiştirebilirsiniz.

DÜNYADA BİR KİŞİ İÇİN MÜMKÜN OLAN HERŞEY, HERKES İÇİN MÜMKÜNDÜR.

Eğer kendinizden şüphe duyuyorsanız şöyle bir etrafınıza bakın. Sıfırdan başlayarak tepelere çıkan insanların hayatlarını inceleyin. Durmaksızın eyleme geçerek hayatta yol aldıklarını izleyin. Hepimiz aynı sinir sistemine sahibiz. Hepimiz değişim için tüm kaynaklara sahibiz. Eğer başarısız olmuşsanız, kaynaklarınızın farkında olmadığınız için olmuşsunuzdur. Birisi yapabiliyorsa herkes yapabilir demektir bu. Artık kendinize acımak tuzağından kurtulun.

BAŞARISIZLIK DİYE BİR ŞEY YOKTUR. SADECE SONUÇ VARDIR. (elmas madeni)

Başarısızlık olaylara verdiğimiz etiketlerdir. Etiketlere inanmayın.

Filiz Cansever

Etiketin altındaki ürüne bakın. Başarısız olmadınız sadece nasıl yapamadığınızı öğrendiniz. Artık sizi o amaca götürmeyecek bir şey biliyorsunuz. Bu sadece bir sonuç, bununla oynayabilirsiniz. Nerede hata yaptığınızı bulup bunu telafi edebilirisiniz. Ama birçok kişi birkaç denemeden sonra pes ediyorlar. Başarı tam karşınızda sizi bekliyordur, belki de bir adım kalmıştır ama vaz geçtiğimiz için bunu yakalamayız.

HER SORUNUN MUTLAKA BİR ÇÖZÜMÜ VARDIR. (mutluluk oyunu)

Eğer sorunu çözemediyseniz, çözümü bulamadığınız içindir. Çözüm var ve gelip sizin onu bulmanızı bekliyor. Çözümü olmayan sorun yoktur.  Sorunlara bu mantıkla baktığınız zaman göreceksiniz ki çözüm size doğru otomatik olarak gelecektir. Çözüme karşı uyanık olmalısınız. Yaşam karmaşık değildir. Onu kelimeleriniz karmaşık hale getirir. Bir dahaki sefere sorun kelimesini duyduğunuz an, çözüm kelimesini aklınıza getirin. Problem her yerde vardır. Onlarla ilgilenmeyin, çözümleriyle ilgilenin. BUNU BİR OYUN HALİNE GETİRİN. Hayal gücünüzün sesini dinleyin, size en güzel çözümleri sunacaktır.

Yazar Filiz Cansever

Gerek astroloji, gerek kişisel gelişim, gerekse rüya ve şifa çalışmalarıyla sürekli karşınızda olmaya çalışıyorum. Aslında bu çalışmaları seçmemin bir hikâyesi var. Bugüne kadar pek anlatmadığım, bana ve aileme özel olan bir hikâye. Eminim birçok kişi ile hikâyelerimiz aynı ve biz o birçok kişiyle aynı noktada buluşuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir