NLP

NLP nedir?

NLP Dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikci – Gestalt Terapisi uzmanı Dr. Richard Bandler tarafından çözülmüş, uygulamaya koyulmuş modelleme teknikleridir.

Genelde NLP’yi, insanlara gaz veriyorlar onlarda bir şeyleri başarıyorlar, motive oluyorlar şeklinde yorumlanıyor. NLP bu değildir. Bunlar elbette güzel kavramlar, bir şeyleri başarmak motive olmak. Ama NLP bunun çok ötesinde bir şeydir. Kişisel yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılır. Bunun yanında duygu, düşünce ve davranış kalıplarını kasıtlı bir şekilde hedef odaklı ve yapıcı bir şekilde geliştirmede kullanılan bir dizi yöntemler sunar.

Aynı gezegenlerin konumları yörüngelerindeki hareketleri gibi, yerçekimi kanunu gibi, bir takım fiziksel yasalar gibi fiziksel gücün zihinsel yasalarını gösteren bir yöntem bir yaklaşım tarzıdır.

Filiz Cansever

Nedir NLP’yi güçlü yapan şey?

Kısaca şudur aslında, evrende hiçbir şey tesadüf eseri gerçekleşmez. Siz bir şeyi yukarıdan attığınız anda yere düşüyor. Çünkü yerçekimi kanunu onun düşmesi için çalışıyor. Aynı yer çekimi kanunu gibi zihnimizde olan biten her şeyin anlatılabilen prosesleri var. Yani hiç kimse durduk yere öfkelenmez. Durduk yere başı ağrımaz, durduk yere de motive de edemez. Mutlaka bir şey yapılıyor olması gerekiyor. Bunların çoğu da dışarıdan aldığımız telkinler. Biri gelir bize bazı şeyler söyler, bu içimizde bir şeyleri başlatır ve bizde öfkeleniriz. Normalde bunun işleyişi çok basittir. Bir arkadaşım geldi bir şeyler söyledi canım sıkıldı deriz. Ama bunun arka planında çalışan birçok prosesler vardır. İnsanların hayata bakışları da bunda büyük önem taşır. İşte biz bu prosesleri nasıl işletebileceğinize bakacağız, deşifre edeceğiz. Nlp özetle budur aslında. Nlp nin en sondaki p siz programlamak anlamına gelir. Yaşadığımızda geldiğimiz en son seviyedir o. Yani programlanmış olma seviyesi.

Öfkeli insanlar öfke duygusu olan insanlar değildir. Öfke duygusu hepimizde vardır. Öfkeli insanlar öfke alışkanlığı edinmiş insanlardır. Bunlar bizim duygusal alışkanlıklarımızdır.

Filiz Cansever

Şimdi tekrar eden davranış kalıpları vardır. Biz bunlara alışkanlık diyoruz. Bunun sürekli tekrar etmesi için davranış kalıbının ne olması gerekir. Onu görmemiz, sürekli deneyimlememiz, bize sürekli empoze edilmesi gerekiyor. Mesela siz sürekli 6.15 de kalkarsanız beli bir zaman sonra sürekli o saatte kalmaya başlarsınız. İlk başta zor gelir ama devam ederseniz sonrasında bedeniniz sizi sürekli o saatte kaldırmaya başlayacaktır. Pazar günü bile. İşte alışkanlıklar böyle oluşuyor. Bir şeyi tekrar yaparak. Bu örnek fiziksel alışkanlıklarımız aslında. Bir de zihinsel psikolojik alışkanlıklarımız vardır. Nedir bunlar? Mesela Öfkelenmek, bu bir alışkanlık mıdır? Kesinlikle alışkanlıktır. Duygudan ziyade, aslında elbette bir duygudur ama duygudan ziyade alışkanlıktır. Öfkeli insanlar öfke duygusu olan insanlar değildir. Öfke duygusu hepimizde vardır. Öfkeli insanlar öfke alışkanlığı edinmiş insanlardır. Bunlar bizim duygusal alışkanlıklarımızdır.

Eğitimin ilk başında bunları bilmeniz, anlamız gerekir. Hiç kimse ben şuyum, ben buyum diye ne kendini nede başkasını asla etiketlememeli. Ben öfkeli biriyim, ben karamsar biriyim, ben otoriter biriyim gibi. Bunlar davranış kalıpları. Bu kalıplar çok güçlüdür, çok etkilidir, kabul edildiği zaman gerçek olurlar. İşte en tehlikeli kısmı budur. Programlar çok güçlüdür. İşte biz bu programları değiştirmeye başlayacağız. NLP bize bu fırsatı sunuyor. Çok eğlencelidir. Sizinle çok eğleneceğiz. Tüm yapacağımız çalışmalar, duygu, düşünce, davranış kalıplarımızı kapsıyor. İç dünyamızda olup biten her şeyi kapsıyor.