Kategoriler
Şifa Çalışmaları

Şifa Çalışmalarında Sufi Nefesinin Önemi

Bu nefesi yapan insanların genel hayatlarında huzur, mutluluk, oranında gözle görülen değişimler olacak. Sufi nefesinin ardında ki en büyük bilim vagus siniri ile alakalı. Vagus siniri beynimizden çıkıp neredeyse bütün bedeni dolaşan, aşağıya doğru inerek bütün organları uyaran bir sinirdir. Vagus siniri bizim bütün zor zamanlarımızda nasıl davranmamızı belirleyen bir sinir olduğunu söyleyebilirim. Vagus sinirinin uyarılması alınan bu derin nefesle mümkündür.

Yapılan çalışmalar vagus sinirinin bu şekilde uyarılmasının, depresyonla ilgili durumlarda yardımcı olduğu insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, iletişimi arttırdığı, kendi hayatlarındaki algılarını değiştirdiği, algı pencerelerinin daha pozitif bir yönde değiştiğini gösteriyor.

Filiz Cansever

Bizler nefes alırken ufak bir ivmeyle kalp atım hızını arttırıp bizi heyecanlandırıyor. Nefesi verirken vagus siniri yavaş yavaş bedensel aktiveyi azaltıyor. Bizim sinir, sıkıntı, depresyon, anksiyete gibi konularla uğraşırken en büyük sorunumuz, bu sinirin sürekli yukarı yönde bizi zorlayarak strese sokacak şekilde uyarılması. Sufi nefesinin nefes verişinin biraz daha yavaş olmasının ardındaki en önemli bilim aslında.

Burada birkaç detay var

Nefesin nasıl alınması ile ilgili olduğu. Zaten sufi nefesiyle hem akciğer, hem diyafram kendiliğinden çalışmaya başlar. Bunu yaparken dik oturmak önemli. Dik dururken sadece burnumuzdan nefes alıp yavaşça veriyor olacağız. Burnumuzdan nefes alıp vermek son derece önemli. Çünkü burundan nefes almak akciğere giden havayla ilgili. Filtreler, ısıtır ve nemlendirmeyle ilgili durumu tam olarak yerine getirmesini sağlar. Bunu yaparken gözlerimizin kapalı olması son derece önemlidir. Çünkü göz açıkken Çok fazla bilgi girişi mevcut oluyor. 10 dk. yapılacak olan bu çalışma bizler için çok önemli ve yeterli.

Bir nefesle hayat değişir mi?

Unutmayın ki hayat bizim algıladığımız, seçimler ile yaşadığımız, pencereden ibarettir. Algılarımız hislerimizi, hislerimiz tepkilerimizi, tepkilerimiz ise kaderimizi belirler. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğinde farklı bir dünyaya uyanabiliriz. bu konu ile alakalı duyduğum ve çok sık kullandığım bir sözü hatırlatmak isterim. Kuru dua ile ağaç yetişmez. Tohum ekmek gerekir.

Sufi nefesi nasıl uygulanır?

Nefes alırken 3 e kadar say, verirken de 3 e kadar say. Sonra 6 ya kadar sayarak al, 6 ya kadar sayarak nefesini tut ve 6 ya kadar sayarak da nefesini ver. Nefes alırken kendimi onaylıyor ve kabul ediyorum de, nefesini verirken de güle güle de.

Yazar Filiz Cansever

Gerek astroloji, gerek kişisel gelişim, gerekse rüya ve şifa çalışmalarıyla sürekli karşınızda olmaya çalışıyorum. Aslında bu çalışmaları seçmemin bir hikâyesi var. Bugüne kadar pek anlatmadığım, bana ve aileme özel olan bir hikâye. Eminim birçok kişi ile hikâyelerimiz aynı ve biz o birçok kişiyle aynı noktada buluşuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir